Εκδήλωση παρουσίασης αποτελεσμάτων της αρχαιολογικής έρευνας στην αρχαία πόλη της Τερπνής – Βίντεο

1 Οκτωβρίου, 2022 12:10

Στην κατάμεστη αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Συμβουλίου “Αθανάσιος Κασιακόγιας”, πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση για την παρουσίαση των αποτελεσμάτων της αρχαιολογικής έρευνας στην αρχαία πόλη της
Τερπνής του Δήμου Βισαλτίας.

Μια διεθνής ομάδα ερευνητών και φοιτητών από την Ελλάδα και τη Γαλλία, με επικεφαλής την Προϊσταμένη της Εφορείας Αρχαιοτήτων Σερρών Δρ. Δημητρία Μαλαμίδου, και την Δρ. Laurianne Sève, Διευθύντρια Σπουδών της Γαλλικής Σχολής Αθηνών, παρουσίασαν τα πρώτα αποτελέσματα του προγράμματος. Η έρευνα είναι συνεργασία της Εφορείας Αρχαιοτήτων Σερρών με την Γαλλική Σχολή Αθηνών, με την αμέριστη υποστήριξη του Δήμου Βισαλτίας. Πρόκειται για πενταετές πρόγραμμα (2022-2026), εγκεκριμένο από το Υπουργείο Πολιτισμού. Η ανασκαφή για το έτος 2022 διενεργήθηκε κατά τον μήνα Σεπτέμβριο.