Το δικό της νέο σύγχρονο λεωφορείο απέκτησε η Κοινωφελής Επιχείρηση του Δήμου Βισαλτίας από ιδίους πόρους και χρηματοδότηση του Δήμου, το οποίο και τέθηκε από την Παρασκευή 26 Φεβρουαρίου στη διάθεση του ΚΔΑΠ – ΜΕΑ Ανθής. Το λεωφορείο, με τα ειδικά τεχνικά χαρακτηριστικά, θα χρησιμοποιείται για τη μεταφορά και μετακίνηση από και προς το Κέντρο Δημιουργικής Απασχόλησης αλλά και σε άλλους προορισμούς.
![](https://www.dimosvisaltias.gr/wp-content/uploads/2021/02/154971864_277164393773080_2830236588182758735_n-1024x839.jpg)
Πρόκειται για ένα σύγχρονο όχημα 19 + 2 θέσεων το οποίο είναι έτοιμο να κυκλοφορεί στους δρόμους του Δήμου. Αξίζει να αναφέρουμε ότι μέχρι σήμερα η μεταφορά των ατόμων με αναπηρία πραγματοποιούνταν με όχημα που είχε παραχωρηθεί από το ΚΕΦΙΑΠ Νιγρίτας. Πλέον όμως η μεταφορά και μετακίνηση από και προς το ΚΔΑΠ-ΜΕΑ Ανθής, όπως και σε άλλους προορισμούς δραστηριοτήτων, αποκτά άλλα ποιοτικά χαρακτηριστικά.
Το λεωφορείο παρέλαβαν ο Δήμαρχος Βισαλτίας, Αθανάσιος Μασλαρινός, ο Πρόεδρος της Κοινωφελούς Επιχείρησης του Δήμου, Λεωνίδας Ψαρράς και η Υπεύθυνη των Κ.Δ.Α.Π. Αναστασία Μπάγκαλα.