Ρυθμίσεις λειτουργίας των Λαϊκών Αγορών
Τι ισχύει σύμφωνα με τα μέτρα κατά της διασποράς του κορωνοϊού
![](https://www.dimosvisaltias.gr/wp-content/uploads/2021/10/dimos-visaltias_laiki1280x720.jpg)
Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με τα μέτρα που ισχύουν στις Λαϊκές Αγορές, κατά της εξάπλωσης του κορωνοϊού, θα πρέπει το Σάββατο 2 Οκτωβρίου 2021 στη Λαϊκή Αγορά της Νιγρίτας να ακολουθηθούν τα παρακάτω:
- Τήρηση της απόσταση του ενός (1) μέτρου εκατέρωθεν των πάγκων πώλησης, με τον ενδιάμεσο χώρο κενό ελεύθερο από αντικείμενα.
- Τήρηση ενάμιση (1,5) μέτρου απόστασης μεταξύ των ατόμων κα την τοποθέτηση απολυμαντικού προϊόντος ανά πάγκο πώλησης.
- Υποχρεωτική διενέργεια διαγνωστικού ελέγχου ( rapid test αντιγόνου ή PCR) μία φορές την εβδομάδα για όλους τους εργαζόμενους που δεν είναι πλήρως εμβολιασμένοι ή νοσήσαντες.
- Υποχρεωτική η χρήση μάσκας από τους πωλητές, τους εργαζόμενους, τους καταναλωτές και τους επισκέπτες
Επιπλέον συνιστάται στους καταναλωτές κατά την παρουσία τους στην Λαϊκή Αγορά και στα πλαίσια της ατομικής ευθύνης:
- Να τηρούν τις οδηγίες για τον περιορισμό της διασποράς του ΚΟΡΩΝΟΪΟΥ- covid 19.
- Να φροντίζουν την αποφυγή του συνωστισμού στους πάγκους και στους διαδρόμους των λαϊκών αγορών και την τήρηση της απόστασης ενάμισι (1,5) μέτρου μεταξύ των ατόμων.
- Να αποφεύγουν την επαφή με τα χέρια, των προς πώληση προϊόντων (φρούτα και λαχανικά). Η δε τοποθέτηση αυτών σε σακούλες, για λόγους υγιεινής, να γίνεται από τους πωλητές.