Δήμος Βισαλτίας: Κλειστά τα σχολεία όλων των βαθμίδων τη Δευτέρα 15 και την Τρίτη 16 Φεβρουαρίου λόγω των καιρικών συνθηκών

14 Φεβρουαρίου, 2021 18:52

Κλειστά θα παραμείνουν για αύριο Δευτέρα 15 και την Τρίτη 16 Φεβρουαρίου 2021 τα σχολεία όλων των βαθμίδων στο Δήμο Βισαλτίας όπως και σε όλη την Κεντρική Μακεδονία, με απόφαση του Περιφερειάρχη Κεντρικής Μακεδονίας Απόστολου Τζιτζικώστα, εξαιτίας των χιονοπτώσεων και του συνεχιζόμενου ολικού παγετού.

Σε συνεργασία με όλους τους εμπλεκόμενους φορείς αύριο θα επανεξεταστεί η κατάσταση ανάλογα με τις καιρικές συνθήκες και θα ληφθούν αποφάσεις για την Τετάρτη.

Σύμφωνα με απόφαση του Υπουργείου Παιδείας, στις σχολικές μονάδες που δεν λειτουργούν λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών τα μαθήματα διεξάγονται με εξ αποστάσεως εκπαίδευση στο ωράριο, το οποίο ίσχυε κατά την περίοδο που η δια ζώσης εκπαίδευση είχε ανασταλεί, δηλαδή στο πρωινό ωράριο τα μαθήματα σε Γυμνάσια και Λύκεια και στο απογευματινό ωράριο, σε Νηπιαγωγεία και Δημοτικά.