Η Δημοτική Αρχή Βισαλτίας συγχαίρει και ευχαριστεί τον Πολιτιστικό Σύλλογο Γυναικών Μαυροθάλασσας και τους εθελοντές αιμοδότες

26 Οκτωβρίου, 2023 10:25

Η Δημοτική Αρχή Βισαλτίας, συγχαίρει και ευχαριστεί τον Πολιτιστικό Σύλλογο Γυναικών Μαυροθάλασσας, για την δεύτερη εθελοντική αιμοδοσία, που πραγματοποίησε την Τετάρτη 25 Οκτωβρίου 2023. Τα μέλη και οι φίλοι του συλλόγου στήριξαν την ανάγκη που δημιουργείται από την έλλειψη σε επάρκεια αίματος.

Συγχαρητήρια αξίζουν στο προσωπικό υγείας του σταθμού αιμοδοσίας του Γενικού Νοσοκομείου Σερρών, στην Διευθύντρια του Τμήματος Αιμοδοσίας, Αικατερίνη Τζιούρα και κυρίως στους εθελοντές αιμοδότες που συμμετείχαν.

Ο ίδιος ο Δήμαρχος, κ. Αθανάσιος Μασλαρινός με αίσθημα ευθύνης απέναντι στο κοινωνικό σύνολο, από την αρχή της ανάληψης των καθηκόντων είχε θέσει ως στόχο τη δημιουργία τράπεζας αίματος στο τρίτο μεγαλύτερο χωριό του Δήμου Βισαλτίας, τη Μαυροθάλασσα. Η προσπάθεια αυτή πήρε σάρκα και οστά μέσα από την αρίστη συνεργασία με τον Πολιτιστικό Σύλλογο Γυναικών Μαυροθάλασσας,  ο οποίος ανέλαβε και ως φορέας διαχείρισης αυτής της τράπεζας αίματος από τον περασμένο Μάιο.

Η Δημοτική Αρχή στέκεται αρωγός στις προσπάθειες που πραγματοποιούν οι Σύλλογοι και φορείς του Δήμου Βισαλτίας, ώστε οι εθελοντές αιμοδότες να μπορούν να προσφέρουν ζωή σε συνανθρώπους μας που το έχουν ανάγκη, σε συνθήκες απόλυτης ασφάλειας.

Τέτοιες δράσεις είναι αξιόλογες καθώς οι ανάγκες σε αίμα είναι μεγάλες και δεν σταματούν να υπάρχουν.

Ας δείξουμε την αλληλεγγύη μας!