Πρόσθετοι πόροι και νέα έργα στο Δήμο Βισαλτίας

11 Απριλίου, 2024 13:03

Ιδιαίτερη χαρά και ικανοποίηση προκάλεσε η ανακοίνωση των εντάξεων νέων έργων δημοσίου και ιδιωτικού χαρακτήρα στο πρόγραμμα LEADER CLLD Νομού Σερρών, το οποίο διαχειρίζεται η ΑΝ.Ε.ΣΕΡ Α.Ε. Συγκεκριμένα στα πλαίσια της 2 ης πρόσκλησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος εντάχθηκαν 38 νέα έργα (26 ιδιωτικού χαρακτήρα και 12 νέα έργα δημοσίου χαρακτήρα) συνολικού προϋπολογισμού 8,68 εκ. ευρώ και δημόσιας δαπάνης 6,54 εκ. ευρώ. Ο Δήμος Βισαλτίας αναμένεται να είναι ιδιαίτερα ωφελημένος από τη 2η πρόσκληση του LEADER CLLD, καθώς από τα 12 έργα δημοσίου χαρακτήρα που εντάσσονται για χρηματοδότηση, τα 3 θα υλοποιηθούν στην επικράτεια του δήμου μας. Ειδικότερα το 1 ο έργο με τελικό αποδέκτη το δήμο Βισαλτίας αφορά την «Ασφαλτόστρωση – Σύνδεση Δ.Δ Δάφνης – Αχινού και έχει συνολικό προϋπολογισμό 500.000 €, το 2 ο έργο με τελικό αποδέκτη το Σύλλογο Γυναικών Νιγρίτας Σερρών – «Γερακίνα», αφορά στη «Προμήθεια εξοπλισμού και παραδοσιακών φορεσιών» και έχει συνολικό προϋπολογισμό 44.842 € και το 3 ο με τελικό αποδέκτη τον Ι. Ναό Αγίου Γεωργίου αφορά στην «Αποκατάσταση ιστορικού κτιρίου “Στοά Αγίου Γεωργίου” για δημιουργία Πολιτιστικού κέντρου» με συνολικό προϋπολογισμό 574.955 €.

Για τη νέα επιτυχία του τοπικού προγράμματος LEADER αισθανόμαστε την ανάγκη να αποδώσουμε τα εύσημα στη διοίκηση και το προσωπικό της ΑΝ.Ε.ΣΕΡ Α.Ε για τη προσηλωμένη και συστηματική προσπάθεια υλοποίησης του προγράμματος, αλλά και στον βουλευτή μας κο Κώστα Καραμανλή, η συμβολή του οποίου υπήρξε καθοριστική ώστε να εξασφαλιστούν πρόσθετοι πόροι για το πρόγραμμα LEADER, ύψους 6,6 εκατομμυρίων ευρώ.

Από τη πλευρά μας ως δήμος δεσμευόμαστε για την όσο το δυνατόν ταχύτερη υλοποίηση των έργων και την όσο το δυνατό στενότερη και αποτελεσματικότερη συνεργασία με την ΑΝ.Ε.ΣΕΡ Α.Ε, για την ανάπτυξη και την πρόοδο του τόπου μας.

Ετικέτες: