Τακτική συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Βισαλτίας την Τετάρτη 21 Ιουνίου στις 20:00

19 Ιουνίου, 2023 9:37

Στην 13η ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ ΤΑΚΤΙΚΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ συνέρχεται το Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου  Βισαλτίας, σύμφωνα με τις διατάξεις  των  άρθρων 74  του Ν.4555/2018 και 11 του Ν.5043/2023 και  των υπ΄αριθ.375/39167/02.06.2022 και 488/35496/25.04.2023 εγκυκλίων  του Υπουργείου Εσωτερικών,  η οποία θα πραγματοποιηθεί  στην  αίθουσα του  Δημοτικού Μεγάρου «ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΚΑΣΙΑΚΟΓΙΑΣ», την  21η   Ιουνίου     2023  ημέρα Τετάρτη   και ώρα  20.00  για  συζήτηση και λήψη απόφασης στα παρακάτω θέματα  ημερήσιας διάταξης:

ΘΕΜΑ 1ο:Έγκριση  14ης αναμόρφωσης προϋπολογισμού εσόδων-εξόδων Δήμου Βισαλτίας οικονομικού έτους 2023.

Εισηγητής: Ο Αντιδήμαρχος κ. Πασχαλίδης Ν.

ΘΕΜΑ 2ο:Έγκριση  15ης αναμόρφωσης προϋπολογισμού εσόδων-εξόδων Δήμου Βισαλτίας οικονομικού έτους 2023.

Εισηγητής: Ο Αντιδήμαρχος κ. Πασχαλίδης Ν.

ΘΕΜΑ 3ο:Έγκριση σύναψης Διαδημοτικής Συνεργασίας με τίτλο: Διαδημοτική Συνεργασία για την υποβοήθηση  της άσκησης των αρμοδιοτήτων πολεοδομίας στους Δήμους Αμφίπολης ,Βισαλτίας ,Εμμανουήλ Παππά, Ηράκλειας , Νέας Ζίχνης και Σιντικής  από την Υπηρεσία Δόμησης του Δήμου Σερρών .

Εισηγητής: Ο Αντιδήμαρχος  κ. Βαδικόλιος Θ.

ΘΕΜΑ 4ο:Έγκριση της υπ΄αριθ.34/2023 απόφασης της Κοινωφελούς Επιχείρησης  με θέμα : «Έγκριση Δ.Σ. των χρηματοοικονομικών καταστάσεων και της έκθεσης πεπραγμένων της Κοινωφελούς Επιχείρησης Δήμου Βισαλτίας για τη χρονική περίοδο από 01.01.2021 έως 31.12.2021».

Εισηγητής:O Πρόεδρος της Κοινωφελούς Επιχείρησης κ.Μπακαλούδης Θ.

ΘΕΜΑ 5ο:Μεταβίβαση στην Κοινωφελή Επιχείρηση του Δήμου Βισαλτίας χρηματοδότησης με τίτλο :«Επιχορήγηση Δήμων για την παροχή κοινωνικών  υπηρεσιών από τις δομές  των Κέντρων Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών (ΚΔΑΠ) » ποσού 62.351,79 €.

Εισηγητής: Ο Αντιδήμαρχος κ. Πασχαλίδης Ν.

ΘΕΜΑ 6ο: Ορισμός τακτικών ελεγκτών για τον τακτικό διαχειριστικό έλεγχο της Κοινωφελούς Επιχείρησης Δήμου Βισαλτίας έτους 2022 και καθορισμός αμοιβής τους.

Εισηγητής: Ο Πρόεδρος της Κοινωφελούς Επιχείρησης κ.Μπακαλούδης Θ.

ΘΕΜΑ 7ο:Λήψη απόφασης περί διαγραφής ή μη χρέους και περί επιστροφής ή μη των καταβληθέντων ποσών.

Εισηγητής: Ο Αντιδήμαρχος κ. Πασχαλίδης Ν.

ΘΕΜΑ  8ο: Άδεια κοπής τεσσάρων (4) Δένδρων (2 πεύκων και 2 σφενδάμων) στον αύλειο χώρο του Επαγγελματικού Λυκείου (ΕΠΑ.Λ.) Νιγρίτας.

Εισηγητής: Ο Αντιδήμαρχος κ. Ψαρράς Λ.

ΘΕΜΑ 9ο:Έγκριση  παραχώρησης αποκλειστικής  θέσης  στάθμευσης οχήματος ΑΜΕΑ   με  αριθ. Κυκλοφορίας  ΝΗΑ 7998 , επί της οδού  Γαρδίκα 15  στη Νιγρίτα.

Εισηγητής: Ο Αντιδήμαρχος  κ. Βαδικόλιος Θ.

ΘΕΜΑ 10ο: Έγκριση παράτασης συνολικής προθεσμίας εκτέλεσης  του έργου με τίτλο : «Εκσυγχρονισμός  και επέκταση ΕΕΛ Νιγρίτας –Τερπνής»

Εισηγητής: Ο Αντιδήμαρχος  κ. Βαδικόλιος Θ.

ΘΕΜΑ 11ο: Συγκρότηση επιτροπής «ΓΕΡΑΚΙΝΕΙΩΝ 2023».

Εισηγητής: Ο Αντιδήμαρχος  κ. Αδαμούδης Ι.

ΘΕΜΑ 12ο: Έγκριση επιχορήγησης  του  Πολιτιστικού Συλλόγου  με την επωνυμία : «Πολιτιστικός Σύλλογος Αγίας Παρασκευής ‘‘Ο Μέγας Αλέξανδρος’’».

Εισηγητής: Ο Αντιδήμαρχος κ. Πασχαλίδης Ν.

ΘΕΜΑ 13ο : Έγκριση απόδοσης ποσού στη Σχολική Επιτροπή Πρωτοβάθμιας   Εκπαίδευσης Δήμου Βισαλτίας.

Εισηγητής: Ο Πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δήμου Βισαλτίας κ.Ψαρράς Λ.

ΘΕΜΑ 14ο:Έγκριση  16ης αναμόρφωσης προϋπολογισμού εσόδων-εξόδων Δήμου Βισαλτίας οικονομικού έτους 2023.

Εισηγητής: Ο Αντιδήμαρχος κ. Πασχαλίδης Ν.

ΘΕΜΑ 15ο:Έγκριση  της μελέτης εφαρμογής του έργου με τίτλο:  «Εκσυγχρονισμός  και επέκταση ΕΕΛ Νιγρίτας –Τερπνής»

Εισηγητής: Ο Αντιδήμαρχος  κ. Βαδικόλιος Θ.

ΘΕΜΑ 16ο:Έγκριση  17ης αναμόρφωσης προϋπολογισμού εσόδων-εξόδων Δήμου Βισαλτίας οικονομικού έτους 2023.

Εισηγητής: Ο Αντιδήμαρχος κ. Πασχαλίδης Ν.

ΘΕΜΑ 17ο:Έγκριση  18ης αναμόρφωσης προϋπολογισμού εσόδων-εξόδων Δήμου Βισαλτίας οικονομικού έτους 2023.